مجله مبل سنتر

ربات هایی که مبل و کمد می‌سازند!

ربات هایی که مبل و کمد می‌سازند!

ربات : شرکت سوئدی IKEA که قطعات مجزای انواع مبلمان و کمد و غیره را برای سرهم کردن توسط خود خریدار عرضه می کند، با همکاری محققان دانشگاه کارولینای شمالی ربات هوش مصنوعی جدیدی را به طور آزمایشی تولید کرده که می تواند با استفاده از ابزار آلاتی مانند پیچ گوشتی و غیره قطعات چوبی مجزای تولیدات IKEA را به یکدیگر مونتاژ کرده و کمد، تختخواب، مبل و غیره را بسازد.

ربات

این ربات می تواند هم اتصالات محدود و ساده و هم اتصالات گسترده و پیچیده را انجام دهد و از هوش کافی برای برنامه ریزی درازمدت و برنامه ریزی های متنوع برخوردار است. استفاده از این ربات می تواند جایگزین کارگرهایی شود که برای انجام این امور ساده به کار گرفته می شوند. همچنین با استفاده از ربات مذکور وقت انسان ها برای سرهم بندی لوازم مختلف تلف نمی شود. در عصر معاصر استفاده از تکنولوژی در تمام عرصه ها رونق پیدا کرده و صنف صنایع چوبی نیز از این قاعده مستثنا نیست . همانطور که میدانید پای ربات ها در عرصه مبلمان به ایران نیز در سالهای اخیر باز شده است و ربات های سی ان سی کار جای منبت کارهای سنتی را در امر تولید گرفته اند . در گذشته نچندان دور منبت کاری یا همان ایجاد نقوش بر روی چوب بصورت دستی انجام میگرفت و این شغل زیر مجموعه صنایع دستی بود که با آمدن ربات ها این شغل نیز از رونق افتاده است البته هنوز واحد هایی هستند که مبل هایی با منبت کار دست به بازار عرضه میکنند که بخاطر طولانی شدن زمان تولید و راندمان پایین تر و هنری که از دستان هنرمندان ایرانی خلق میگردد از لحاظ قیمتی گرانتر بوده و حکم کالای دست ساز فاخر را دارند.

امیدواریم با وجود علاقه به تکنولوژی و نوآوری در تمام جنبه های زندگی بشر صنایع دستی همچنان از بازار پر رونقی بهره مند باشد و فعالان این بخش ناچار به تغییر شغل خود نگردند . در بخش مرکزی ایرانی روستاهایی وجود دارند که شغل قالب جوانان آنها منبت کاری است . که تمرکز این روستاها در استان مرکزی و ملایر بیشتر از دیگر بخش های کشور است.

با ما همراه باشیدmoblcenter.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *