مجله مبل سنتر

همه چیز درمورد میز ناهار خوری!

همه چیز درمورد میز ناهار خوری!

میز ناهار خوری نه تنها یک مکان جمع آوری برای خانواده و دوستان است، بلکه یک نقطه کانونی در خانه است.  میز ناهارخوری یکی از لوازم مهم دکوراسیون منزل است که امروزه جزء ضروری ترین وسایل محسوب می شود. میز ناهار خوری وسیله ای برای میل غذا و ایجاد فضایی برای دورهمی خانوادگی است. پس باید با دقت و در اندازه مناسب طراحی شده و از استحکام  بالایی برخوردار باشد تا مدت طولانی تر بتوانیم از آن استفاده کنیم.

نکاتی در مورد خرید میز ناهار خوری و صندلی های آن

میز ناهارخوری باید با تعداد افراد خانواده، فضای موجود و تعداد مهمان های احتمالی تناسب داشته باشد. اگر می خواهید برای خرید این لوازم به بازار بروید، پس برای انتخاب وسایل مناسب بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

1)انتخاب جنس میز ناهار خوری

میز ناهارخوری انتخاب کنید که محکم و قوی باشد تا بتوان سال‌های زیادی از این میز برای مهمانی های خود استفاده نمایید. باید میز ناهار خوری از چوب محکم مانند چوب ماهون، گردو و بلوط را انتخاب نمایید. میزهایی که از چوب مهندسی شده و یا چوب های کامپوزیت ساخته شده است شامل تخته چندلا و ام دی اف بادوام و مقرون به صرفه است اما هرگز به اندازه چوب های سخت مقاوم نیستند.

2)اندازه و راحتی میز ناهار خوری

میز در آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری باید به اندازه ای بزرگ باشد که موارد زیر در آن جا شوند.

 3)جای پا در میز ناهار خوری

 اکثرا میزهایی که در اطراف می بینپد شامل یک یا چند جای پا هستند که مانند چهارگوش پایه های میز را به یکدیگر وصل می‌کنند. به طور کلی باید از راحتی جای پا و نشستن روی صندلی اطمینان حاصل کنید. از زوایای متفاوت روی صندلی بنشینید و به میز تکیه دهید تا از استحکام و تعداد پایه های صندلی مطمئن شوید.

 4)جای مناسب برای آرنج و اعضای بدن

 برای اینکه استاندارد بودن میز ناهارخوری مشخص شود بهتر است روی صندلی میز ناهارخوری بنشینید، فاصله آرنج تا بدن بیشتر از 40 سانتی متر نباشد و ارتفاع میز تا قسمت پایین قفسه سینه شما باشد. اگر میز مورد نظر شما این ویژگی ها را داشت پس استاندارد است. ارتفاع مناسب برای میز نهارخوری حدود ۷۵ سانتی متر و  فاصله بین دو صندلی یا افراد حداقل باید ۷۴ سانتیمتر باشد و برای راحتی افراد باید به هرکس حدود ۷۰ سانتی‌متر فضا اختصاص دهید. بنابراین میزی را انتخاب کنید که احساس راحتی کنید و برای صرف غذا مجبور نباشید خم شوید.

 5)صندلی های میز ناهارخوری

 صندلی های این میز ناهارخوری باید به گونه‌ای باشد که افراد به آسانی روی آن بنشیند و تکیه گاهی محکم برای میل غذا باشند.  میز و صندلی باید در کنار هم به خوبی قرار بگیرد و صندلی های میز ناهار خوری باید به اندازه‌ای باشد که زیر میز جا بگیرند. صندلی های میز باید استاندارد باشد، صندلی استاندارد، صندلی است که زاویه بین تشک تا تکیه گاه صندلی 90 درجه باشد، پهنای صندلی هم از 45 سانتی متر کمتر نباشد تا غذا خوردن به راحتی هضم شود.

6)پایه های میز ناهارخوری

در خرید میز ناهار خوری، به پایه های آن نیز توجه کنید. از میزهایی که پایه های آن ها با چسب چوب به میز متصل شده اند اجتناب کنید. زیرا این موضوع باعث می شود که میز طی مدتی آسیب ببیند و استحکام خود را از دست بدهد. اگر پایه های صندلی بیش از اندازه فاصله داشت، پس این موضوع نشان می دهد که صندلی ها استاندارد نمی باشد. یکی از راه هایی که می توان سالم بودن صندلی را چک کرد این است که  در صورت نشستن روی آن ها فشار زیادی ایجاد نکند و از هم باز نشوند.

انواع میز ناهارخوری از نظر جنس آن ها

میز ناهارخوری چوبی

میز ناهار خوری چوبی یکی از میزهای پرطرفدار می باشد و همان طور که از نامش مشخص است از چوب ساخته شده است. محبوب بودن این میز به دلیل تنوع آن در کنار دوام و استحکام بالای آن و کارایی که دارد می باشد.

میز ناهار خوری چوبی بسیار گران هستند اما هیچ وقت از مد نمی رود و قدیمی نمی شود. از صندلی های آن نیز می توان در جاهای مختلف خانه نیز استفاده کرد، چرا که این صندلی ها دسته ندارد.

میز ناهار خوری، دکوراسیون فضای خانه را شیک و زیبا نشان می دهد. میز چوبی نیز دارای طرح و شکل های متنوعی است و قیمت پایین و کیفیت بالای آن از مزایای آن ها می باشد.

میز ناهار خوری فلزی

میز ناهار خوری فلزی بسیار مقاوم اند. این میزها قیمت مناسبی دارند و نسبت به میزهای چوبی از قیمت کمتری برخورداراند. این میزها در برابر رطوبت با دوام و مقاوم اند و زمان بیشتری می توان از آن ها استفاده کرد.

میز ناهارخوری فلزی نیز معایبی دارد. از جمله:  نمی توان این میزها را یا هر دکوراسیون منزل ست کنید و چون روی میز فلزی از شیشه استفاده می شود، امکان افتادن شیشه میز ناهار خوری و شکستن آن هست.

میز ناهار خوری ملامینه

میز غذا خوری

میز ناهار خوری ملامینه از روکش نئوپان ساخته شده است. این نوع میز نسبت به میز چوبی و ام دی اف قیمت کمتری دارند.

از معایب این نوع میزها می توان به نداشتن تنوع، کیفیت پایین و عمر پایین به نسبت میز چوبی اشاره کرد.

میز ناهار خوری شیشه ای

میز ناهار خوری شیشه ای مزایا و معایبی دارد از آنجایی که شیشه سطح بازتابنده ای دارد، انتخابی عالی برای فضای کوچک  که می خواهیم روشن‌تر و بزرگ تر نمایش داده شود. این نوع از میز باید از شیشه ای مقاوم در برابر خراش و گرما ساخته شده باشد اما اگر ضربه زده شود آسیب می بیند. همچنین از تنوع رنگی در شیشه ها ی میز می توان استفاده نمود.

میز ناهار خوری که از سنگ مرمر ساخته شده است می تواند مهمانان شما را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات این نوع میزها سنگین بودن سنگ مرمر و اینکه خیلی سریع لکه می‌افتد. پس باید  به خوبی مراقب باشید. و برای جلوگیری از لکه ها،  می توان آن را با یک سفره یا پلاستیکی بپوشانید.

 ایده هایی برای میز ناهار خوری و فضای نشیمن در دکوراسیون خانه

میز ناهار خوری یکی از کارهایی است که در دکوراسیون داخلی خانه باید انجام داد که ابتدا برای این کار ابعاد طراحی خانه را در نظر بگیرید.

  1. اگر خانه ی شما دارای فضای کوچک تری است، نشیمن و میز ناهارخوری در کنار هم قرار می‌گیرد یا در صورت داشتن فضای کافی برای آشپزخانه می توان میز ناهارخوری را در آن جای داد.
  2. از قفسه کتاب برای جدا کردن میز ناهار خوری و نشیمن می‌توان استفاده نمود. این امر باعث جلب توجه مهمانان شده و فضای پذیرایی و غذاخوری را جدا می کند و طراحی هوشمندانه برای منزل شما خواهد بود.
  3. آشپزخانه هایی که در آن محدودیت فضا وجود دارد به جای استفاده از میز ناهار خوری در آشپزخانه می توان با نصب یک طبقه دیگر رو به پیشخوان و ساخت اپن آن را به میز ناهار خوری تبدیل کرد. در خانه هایی که فضای پذیرایی آنها کوچک است و نمی توان میز ناهار خوری در آن قرار داد، از اپن برای پذیرایی مهمانان می توان استفاده نمود.
  4. در صورت نیاز و کمبود فضا را روی یکی از دیوارهای آشپزخانه هم می‌توان یک میز تاشو نصب کرد. که شما با توجه به سلیقه خود و فضای آشپزخانه، میز را به دیوار متصل کنید. پس از صرف غذا در راستای دیوار نیز جمع می شود. این میزها در اشکال مختلف هندسی مستطیلی، مربع و نیم دایره عرضه می شود.  جنس چوب نیز می تواند از چوب، ام دی اف و یا نئوپان  باشد.
  5. با الوارهای چوبی یک میز ناهار خوری زیبا می شود درست کرد. این میز ناهار خوری از ترکیب چند نوع ماده تشکیل شده است. ظاهر جذاب و شیک این میز برای جمع های دورهمی مناسب خواهد بود.
  6. برای پایه ی میز ناهار خوری از پایه های میز چرخ خیاطی یا پایه های فرفوژه می توان استفاده نمود. برای روی میز ناهار خوری نیز از تخته چوبی که رنگ آمیزی شده استفاده می شود.   

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *