مجله مبل سنتر

معرفی انواع چوب مورد استفاده در مبلمان

معرفی انواع چوب مورد استفاده در مبلمان

امروزه در ساخت انواع مبل و به خصوص مبل کلاسیک، چوب و یا فرآورده‌های چوبی مثل ام دی اف و نئوپان و… به کار برده می‌شه. معمولاً در طراحی چنین مبل‌هایی از مصالحی مثل چرم، پارچه و چوب با نسبت‌های مختلف استفاده می‌شود. از آنجایکه چوب در طراحی مبلمان نقشی اساس دارد و اساس و پایه کار را تشکیل میده ، بهتر انواع چوب را بهتر بشناسیم تا در موقع خرید انتخاب بهتری داشته باشیم. کیفیت مبل با نوع چوب و اسکلت کار (کلاف) وابستگی کامل داره کلاف‌هایی بی کیفیت، به زودی مشکل بود میارن به همین دلیل در مجله مبل سنتر قصد داریم در این مقاله به بررسی انواع چوب‌هایی که بیشتر توی صنایع مبلمان کاربرد داره بپردازیم.

1-چوب گردو

چوب درخت گردو، ریز بافت با نقشی زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای سوخته است. از انواع چوب‌های محکم و نسبتاً با دوام محسوب میشه به دلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوب خوار تمایلی به خوردن اون ندارن که از مزایای چوب گردو هست. به دلیل استحکام خوب، معمولاً از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده میشه؛ چون در برابر کشش و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقاومت خوبی داره و چوبی نیمه سنگین محسوب میشه علاوه بر صنایع مبلمان، چوب گردو در کارهای تزیینی و فانتزی هم کاربرد داره و در ساخت آلات موسیقی و مجسمه‌های چوبی، منبت کاری و معرق کاری هم به وفور استفاده میشه.

2-چوب راش

چوب درخت راش، از چوب‌های نیمه سنگین و مقاوم و سخته و به دلیل سختی نسبتاً زیاد، حشرات و قارچ‌ها نمی‌تونند به چوب راش آسیب برسونند و این از مزایای چوب راش هست. چوب راش در طبیعت به رنگ کرم و مایل به قرمز دیده می‌شود. در تولید مبل دو نوع چوب راش ایرانی و وارداتی استفاده میشه. چوب راش وارداتی به تازگی از کشورهای هم مرز شمالی به ویژه آذربایجان و گرجستان وارد کشور شده و مورد استفاده قرار می‌گیره چوب راش وارداتی از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار هست و در صنایع مبلمان، ضایعات کمتری ایجاد می‌کنه. چوب راش گرجستان کیفیت بسیار خوبی داره، مبلمان ساخته شده با چوب راش بسیار سنگین‌تر از موارد مشابه آن هستند.

3- چوب توسکا

یکی دیگر از چوب‌هایی که در صنایع مبلمان استفاده میشه چوب توسکا هست که در ایران هم به وفور یافت میشه. چوب توسکا از چوب‌های نیمه سنگین تا سبک محسوب میشه و در دو نوع ییلاقی و قشلاقی عرضه میشه. هر دو نوع چوب توسکا در برابر آب مقاومت خودشون روحفظ می‌کنند و رطوبت را به خوبی تحمل می‌کنند. از لحاظ رنگ پذیری و ابزارخوری و پرداخت، چوبی مناسبن و در صنایع مبلمان مصرف میشن. چوب توسکا از انواع چوب کم دوام محسوب میشه و مبل‌های ساخته شده با چوب توسکا از قیمت کمتری برخوردار هستن.

4-چوب روسی

در بازار مبل ایران به هر نوع چوبی که از کشور روسیه وارد بشه، چوب روسی گفته میشه. معمولاً چوب روسی‌های وارداتی به رنگ سفید هستن، در واقع چوب روسی از گونه‌های کاملاً مختلفی از نراد و یا کاج می‌تونه باشه. چوب روسی از ترک‌های کمتری برخورداره و به خوبی سمباده خورده و پیچ خوری بسیار مناسبی هم داره و به همین دلیل چوبی مناسب برای مبل وصنایع مبلمان هست. در مبل سازی معمولاً ترکیبی از چوب راش و چوب روسی استفاده میشه.

5-چوب ملچ

گونه‌ای نارون رو در شمال ایران ملچ میگن. ملچ از چوب‌های درشت بافت و نیمه سخته. چوب ملچ دارای رگه‌های سبز و زیبایی هست و خود چوب ترکیبی از قهوه‌ای و قرمزه توی صنایع مبلمان چوب ملچ کاربرد زیادی داره که به دلیل دوام خوب و مقاومت در خمش هست. برای ساخت سازهای موسیقی، قایق، در و موارد دیگری استفاده می‌شود ولی بیشترین کاربرد ملچ در صنایع مبلمان و مبل سازی هست.

6- چوب افرا

یکی از درخت هایی که درجنگل های شمال ایران وجود داره درخت افرا هست و به دلیل اسیدی بودن خاک جنگل های شمال خاکی مناسب رشد درخت افرا هست. افرای سیاه، افرای پر چینی، افرای کوهستانی، افرای برگ چناری، افرای سرخ، افرای بزرگ صنعتی شبه چناری، از انواع افرا هستن که همه گونه‌ها رشد سریعی دارن و به راحتی زیاد میشن. چوب افرا سفید مایل به کرم و کمی درخشنده و صدفی هست. افرا از چوب‌های نیمه سنگین با قابلیت پرداخت آسان هست و به همن دلیل در صنایع مبلمان کاربرد بسیار زیادی داره.

7-چوب بلوط

چوب بلوط از چوب‌های درشت بافت محسوب میشه و در برابر سایش مقاوم هست. بلوط دارای مقدار زیادی تانن هست که مانع از حمله قارچ‌ها و حشرات چوب خوار میشه. این چوب به رنگ قهوه‌ای روشن و زیبایی دیده میشه.در صنایع مبلمان از چوب بلوط بیشتربرای تهیه روکش استفاده میشه.

8- آکاژو (ماهاگون)

ماهاگون چوب زیبایی هست که از بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی دیده میشه و پس از برش، داخل چوب قرمز رنگ هست. از ویژگی‌های چوب آکاژو اینه که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی را ایجاد می‌کند و نقوش موجی، مجعد، جناغی و زیبایی را به بیننده القا می‌کنه در صنایع مبلمان برای روکش و مبل سازی بیشترین کاربرد روداره از چوب‌های گران قیمت در سراسر دنیاست. نسبت به خشکی و ضربه مقاومت بسیار خوبی داره ودر پرداخت و پیچ خوری به خوبی می‌توان با این چوب کار کرد.

9- چوب چنار

چوب درخت چنار از چوب‌های نیمه سخت و سنگین محسوب میشه و به رنگ روشن و تقریباً سفید با لکه‌های قهوه‌ای صدفی دیده میشه. چوب چنار دوام بالایی داره و نیمه سخت و سنگین هست. بیشتر برای ساخت در اماکن متبرکه، دسته ابزارو صندوق استفاده میشن در بازار مبل ایران برخی از صندلی‌ها از چوب چنار ساخته میشه.

10-چوب آبنوس

درخت آبنوس چوبی خوشبو داره و بسیار مقاوم بوده و از سختی و استحکام خیلی خوبی برخوردار هست. چوب آبنوس در طیف رنگی از زرد سفید تا قهوه‌ای و سیاه را در بر می‌گیره و از تنوع رنگی خوبی برخورداره در بازار مبل ایران برای ساخت اجناس لوکس به کار می‌ه و در تهیه مبل مدرن، میز و صندلی، ویترین، کنسول و. استفاده می‌شود.

با ما همراه باشیدmoblcenter.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *